To neznáš: Tichá kavárna

| Články | Redakce Jobstime.cz

Čtete další článek ze série To neznáš – seriálu o neobvyklých podnicích v Praze. Tentokrát se redakce portálu Jobstime.cz vypravila na kafe do jedné kavárny v Ďáblicích. Tichá kavárna, která se nachází pár minut od metra Ládví, je specifická právě svým tichem. S obsluhou se tu totiž nahlas jen tak nedomluvíte.

IMG_8506_malý

Tichá kavárna byla otevřena 11. listopadu 2011 neziskovou společností Tichý svět, jako sociální podnik, který zaměstnává neslyšící personál. Podobně, jako jsme psali o kavárně Dismas, i zde založená kavárna pomáhá skupině lidí, pro které je, například jako pro vyučené číšníky a kuchaře, téměř nemožné si najít práci. Zde mají neslyšící možnost pracovat téměř na všech pozicích, které kavárna jako podnik nabízí. Pracují tu čtyři neslyšící číšníci na chráněných pracovních místech a dva neslyšící číšníci na tréninkovém pracovním místě, také se starají o celý bar. Kavárna ale má i neslyšící uklízečku a je její součástí také Tichá pekárna, ve které do kavárny, nebo na objednání, připravují dvě neslyšící pekařky dorty a pečivo. Chráněná pracovní místa podporuje úřad práce, který kavárně pomáhá i s výplatami. Bez této podpory by kavárna nebyla schopná samostatně fungovat.

Všichni jsou ale placeni z výdělku kavárny, protože Úřad práce dává dotace zpětně až jednou za čtvrt roku. Veškerý další výdělek jde potom zpět do kavárny. Nedávno byla kavárna zrekonstruovaná, objevuje se na festivalech a hlavně nyní začíná ještě s další službou: poskytování cateringu – aby byla konkurenceschopná a posunula se trochu dál.

„Hodně nám pomáhá, že máme Tichou pekárnu, takže si, co se týče cateringu, všechno děláme sami. Sami si také pečeme a rozhodujeme o tom, co na catering připravíme,“ říká Leoš Mačák, ředitel rozvoje služeb.

Hledáte práci v gastru?

Přes 400 podniků u nás hledá denně talenty.

Najděte práci

Žijete gastrem?

Vytvořte si profil a buďte vidět v oboru!

Registrujte se

 

Dále je kavárna podporovaná různými soukromými subjekty. A nejde častokrát jen o peněžní dary, občas jde o dary v úplně jiné formě: „Dostali jsme například zadarmo lednici, máme tu od sponzorů deskové hry a příští týden jdeme hrát laser game. Spolupráce se sponzory hezky funguje a bez nich by to bylo asi trochu nešťastný. Je to alfa a omega,“ říká Leoš.

Kavárna ale slouží nejen jako místo, kde může neslyšící najít práci. Stejně tak se snaží bořit předsudky a nevědomost, která slyšícího člověka přepadne, když se s neslyšícím setká. Mám mluvit? Nemám mluvit? Mám začít gestikulovat? Nebudu vypadat jako blbec?

Když přijdete na kafe do Tiché kavárny, budete si muset poradit. Ale to neznamená, že byste se nedomluvili. Ono to totiž i přes počáteční nervozitu jde a jde to velice hladce. Nikdy se tu třeba nestalo, že by se host s číšníkem nedomluvil. Pokud, tak jde pouze o drobná nedorozumění. „Nikdo se nemusí bát k nám do kavárny přijít a objednat si, nebo se domluvit s obsluhou, protože všichni jsou tady otevření a častokrát se snaží i improvizovat,“ říká Leoš.

IMG_8562_malýPři objednávání ještě navíc pomáhá červeno-zelený váleček, který dostanete společně s nápojovým lístkem. Je to pomoc, která je potřeba, aby vše probíhalo plynuleji. „Vy si sednete, obsluha vás velice rychle zpozoruje, protože neslyšící mají výborné periferní vidění, a přinese vám lístek a váleček. Když si chcete objednat, postavíte váleček zelenou nahoru, neslyšící obsluha to spatří a přiběhne za vámi. Vy jí pak ukážete, nebo řeknete, co chcete. Obsluha to uvidí, nebo vám slova odezře ze rtů. Když chcete zaplatit, dáte váleček červenou nahoru… Nicméně jsme v kavárně, takže někdo občas chce něco dvojitého, dvakrát, nebo místo něčeho chce něco jiného, a to už dochází na papíry a na tužky.“

Celý projekt kavárny, a organizace Tichý svět vůbec, se snaží začlenit neslyšící komunitu mezi ostatní a pomoci neslyšícím dostat se na otevřený trh práce. Pokud jste neslyšící, může to totiž být nepředstavitelně těžké.Máte velice malou šanci sehnat práci, a to ještě za minimum peněz. Prací v Tiché kavárně si člověk mimo jiné rozšíří portfolio, bude mít možnost přidat své zkušenosti do životopisu a zároveň se naučí novým věcem. To už vám dává mnohem lepší předpoklady pro hledání další práce.

Na otázku, co se stane se zaměstnanci poté, co skončí s prací v kavárně, odpovídá Leoš: „My víme o všech, co se dostali dál, kam se dostali, kdy a za jakých podmínek. A řekl bych, že to jsou většinou pozitivní ohlasy.“

Stejně jako u kohokoli jiného, dodává Leoš, tu ale jde o chuť pracovat. Pokud jí člověk nemá, těžko si bude hledat práci – ať už je neslyšící, nebo nikoliv. Ono je to všude stejné. Co se provozu týče, překvapivě to není o moc složitější než řídit běžnou kavárnu. „Hodně věcí se musí dělat v osobním kontaktu, což zabírá víc času.“

IMG_8569_malý

Tichý svět založil server neslyšímpracuji.cz, který funguje jako jakýkoli jiný profesní portál (třeba i jako ten náš), jen je uzpůsoben pro neslyšící. Při hledání práce samozřejmě inzerují i na jiných serverech, a to nejen při hledání číšníka, ale třeba i pro neslyšící švadlenu nebo kurzisty znakového jazyka. Ale primárně tu funguje hledání práce přes známé. Neslyšících totiž není tolik a často se znají mezi sebou.. „Když napíšu na facebook, že se hledá pracovník do kavárny, tak si většinou neslyšící kolegy najdou sami.“

Tichá kavárna má na severní Praze 8 dobré ohlasy a v lokalitě, kde funguje, už je dobře známá. Zároveň s tím ale hledá prostory v centru, kde by byla větší fluktuace lidí, a třeba i cizinců. Tam by byla lepší možnost ukázat, že neslyšící personál umí pracovat stejně dobře jako slyšící a že kvalitní káva od neslyšícího barmana nechutná o nic hůř než od slyšícího.

 

Text: Kristián Kopřivík

Foto: Klára Kopřivíková

Komentáře

Částečný profil uchazeče se zobrazí
až po přihlášení nebo registraci.


Zavřít okno