Pivní speciál nebo ověřená jistota? V Česku si vybere každý

| Články | Simona Mrázková

Nad českým nápojem číslo jedna asi není potřeba dlouho přemýšlet. Česko je neoddiskutovatelně pivní velmoc. Pro upřesnění velmoc pro piva plzeňského typu. Postupně k nám ale také proudí novinky jako například pšeničná piva nebo jiná svrchně kvašená piva. Sortiment těchto druhů piv zatím ještě nedosahuje tak široké nabídky jako je tomu v zahraničí, kvalitou se však přibližuje.

?????????????????????????????????????????????????????????

Za současným trendem stojí jednak větší tendence vyjíždět za hranice a touha po seznámení se s nabídkou tamních pivoték, především jej ale mají na svědomí drobné pivovary neboli minipivovary. Ty jsou zodpovědné za příliv pivních speciálů pod ruce českých zákazníků, jejichž chuťové buňky v zajetí současných trendů zjemnily a začaly si vybírat. Klasické pivovary trend uchopili po svém. Uvědomují si, že nízkoobjemová výroba chmelových specialit jim nepřinese žádoucí finanční příjem, může však velmi dobře podpořit značku. Proto ani sládkům předních českých pivovarů nové receptury nedají spát a po nocích studují, jak uvařit ten nejlepší Indian Pale Ale. „Mladší lidé jsou obecně otevřenější experimentům, chtějí zkoušet stále nové chutě, jejich loajalita ke značce a dokonce ani k typu piva ještě není tak vysoká jako v pozdějším věku. Pivovary na to reagují nabídkou pivních speciálů, jejichž obliba i mezi ženami stále roste,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. Pivovary si však zároveň udržují svoje léty prověřené receptury. „Speciálům chybí něco, co bych popsal jako pitelnost. Nikdy toho zkrátka nevypiješ tolik jako deseti nebo dvanáctistupňového piva,“ podotýká Pavel Novák, technolog v pivovarech Lobkowicz.

Největší výhoda minipivovaru vychází z jeho podstaty, a to že je mini. Vaření piva v menších objemech nabízí prostor k experimentování. Minipivovar má také většinou jasně určenou cílovou skupinu a vybudované spolehlivé skupiny odběratelů. Ve velkém pivovaru je v podstatě vše obráceně. Klasické pivovary vaří piva v mnohem větších objemech, avšak i zde je většinou možnost odladit výrobu nového piva ve čtvrtprovozních nebo poloprovozních výrobnách. „Bylo by samozřejmě ideální vždy vyzkoušet si výrobu nového kousku v objemu do sta litrů. Bohužel by to ale ničemu zásadně nepomohlo. Co uvaříš v malém, může chutnat zcela jinak ve velkém,“ vysvětluje Novák.

0140a

Minipivovary jsou myšlenkově spojeny s dnes tolik oceňovanou představou rozmanitosti v kontrastu se snahou o unifikaci chuti na straně velkých pivovarů (dřív se objevoval hanlivý výraz „europivo“). Za tím, co milovníci pivních speciálů považují za prohřešek, ale stojí především snaha o nezávadnost. „Unifikace chuti souvisí s odstraněním veškerých vad. Dnešní technologie, sanitace, mikrobiologie jsou zvládnuty na tak vysoké úrovni, že to pivo může někomu připadat příliš uniformní, nezajímavé,“ vysvětluje Novák a dodává: „Některé minipivovary mají tento proces dotažen k bezchybnosti, tedy spíš bezvadnosti, jiné produkují piva s vadami a lidé to často ani neodhalí. Myslí si, že to je specifikum dané značky, ale není to tak úplně pravda. Právě díky vadám se chutě jednotlivých piv mohou značně lišit. Velké pivovary mají výrobní procesy natolik standardizované, že se rozdíly v chuti jejich jednotlivých piv mohou zdát nevýrazné.“

Laik si nejspíš při slově vada představí duhové bublinky saponátu, přitom ve skutečnosti se jedná o vady mnohem nenápadnější. Rozlišují se ty chuťové a vady způsobené přítomností cizích elementů v důsledku nedodržení správného technologického postupu nebo výběru nevhodných surovin. Také nedostatečná hygiena během výroby piva může způsobit přítomnost vad. Vůně piva po másle nebo po vařené zelenině je častou vadou, ke které může dojít tvorbou nežádoucích chemických sloučenin během procesu vaření piva. Výrazná vada vzniká například ve chvíli, když se do piva po vykvašení dostane kyslík. To způsobí, že pivo připomíná chutí důvěrně známé olíznutí poštovní známky. V minulosti tyto vady či omyly často vedly k novým stylům, novým druhům piva. Docházelo k nim také nesrovnatelně častěji. Občas se s vadami v klasických velkých pivovarech můžeme setkat i nyní, jsou ale natolik drobné, že je jsou schopni rozpoznat většinou pouze sládkové nebo proškolení pivní degustátoři.

 

Komentáře

Částečný profil uchazeče se zobrazí
až po přihlášení nebo registraci.


Zavřít okno