Omezování otevírací doby barů v centru Prahy aneb Jak Praha k vyhlášce přišla

| Články | Martina

Je pátek večer. Do Prahy přijíždí na víkend spousta turistů, kteří už se nemohou dočkat, až vyrazí za nočním životem. To je také to, na co je spoty cestovních kanceláří lákají, a způsob, jakým Prahu prezentuje magistrát, který za kampaně utrácí desítky milionů korun ročně. Do víru velkoměsta se chystají také tisíce „místních“. Všichni se těší, jak se pobaví, zapomenou na práci, starosti, občas i na to, že mají doma partnera, a domů nebo na hotel se jako každý slušný člověk vrátí až za světla. Nikdo z nich ale netuší, že brzy může být všechno úplně jinak, protože existuje něco, co se jmenuje Návrh obecně závazné vyhlášky, kterou se omezuje provozní doba hostinských zařízení.

Jde o spoustu kusů papíru, které se objevily začátkem tohoto roku. Úplnou náhodou před akcí, kdy se všude rozvěšují billboardy usměvavých lidí, kteří hlásají možné i nemožné, rozdávají se koblihy, klobásy, káva a říká se tomu volby. Jaká náhoda a jak nešťastná. V původním návrhu stálo, že se v některých ulicích na Praze 1 bude zavírat ve 22.00, a dojde tak k dodržování veřejného klidu a pořádku, protože ostatní opatření selhala. Na město přišlo za rok také neuvěřitelné množství stížností. Celkem 21, z nichž několik je opakovaných. Při počtu 30 000 obyvatel Prahy 1 je toto číslo opravdu alarmující. Udržování pořádku v ulicích je sice práce městské policie, ale strážníků není dost a 80 milionů korun se raději proinvestuje do „super kamer“, které samy dokážou odhalit nepravosti v ulicích. Rozpoznají třeba sprejery, močícího člověka nebo hlučnou skupinu lidí. Umějí vyhodnotit i rychlé pohyby jako pád nebo běh. Najmout se dá také bezpečnostní agentura, protože peníze na „drahé“ strážníky prostě nejsou a fakt, že si většina klubů a barů v centru platí vlastní agentury, které dohlížejí na pořádek u vstupů, je ignorován.

I přes všechny tyto důvody vyvolal překvapivě návrh vyhlášky vlnu odporu, a to nejen u provozovatelů zařízení, ale především u návštěvníků, kteří by dost často naráželi do zavřených dveří. A proti se postavili také někteří politici. Majitelé klubů a barů v posledních letech investovali do rozvoje podnikání nemalé peníze, navýšili počet zaměstnanců a odvádějí městu pěkné částky. To si následně uvědomil asi i sám autor. Bohužel ale kauza proběhla několika médii, už se nedalo couvnout a byla tu také ta velká volební akce, kterou by to pokazilo, a tak se začalo hýbat s časem. Zavírat by se mělo ve 3.00 ve dnech, které předcházejí dnům pracovního klidu, a ve 2.00 všechny ostatní dny. Bavíme se tu o podnicích v ulicích Dlouhá, Dušní (mezi ulicemi Bílková a Dlouhá), Jakubská, Kozí, Malá Štupartská, Masná, Michalská, Rybná a V Kolkovně. Podle čeho se ulice vybíraly? Podle počtu stížností asi ne, protože kdybychom vám ukázali stížnosti na mapě, jaksi to nesedí. Možná se po mapě jen jezdilo prstem. Možná si někdo při telefonování kreslil. To přece děláme všichni. Město chce ale vyjít podnikům trochu vstříc. Pokud podnik pořádá nějakou akci, může si požádat o výjimku, která je dočasná a nemusí mu být udělena. Otázkou ale je, zda to není jen nenápadně vytvořený prostor pro obálkovou metodu?

A co se stane, jestli po Novém roce vyhláška na magistrátu projde?

Každý den se ve stejnou hodinu vyhrne z klubů a barů ve zmiňovaných ulicích masa lidí, která se po tichu a po špičkách přesune do jiných městských částí, kde budou podniky stále ještě otevřené. A aby cesta lépe utíkala, nakoupí si alkohol v otevřených večerkách. Hloučky lidí se určitě nebudou nikde zdržovat nebo postávat, protože bude tma a tmy se lidi bojí. Obzvláště když vědí, že policistů je málo. Ostatní městské části pak jistě přijdou osobně na Prahu 1 poděkovat. Možná jim i vrátí poházené láhve, plechovky a jiné odpadky, jejichž úklid dnes na své náklady zajišťují podniky, kterých se omezení týká. A toto není fikce, ale zkušenosti z pár měst, kde už tento nápad zkusili.

Komentáře

Částečný profil uchazeče se zobrazí
až po přihlášení nebo registraci.


Zavřít okno