Nepodceňujte zkušební směnu a chraňte své zájmy

| Články | Martina

Zkušební směna nebo práce na zkoušku jsou pojmy, které jsou u nás celkem běžné. V gastronomii zná tyto výrazy úplně každý. Drtivá většina uchazečů by bez „zkoušky“ práci právě v tomto oboru ani nedostala. Může jít o pár hodin, ale i celý den. Někdy uchazeč zaplaceno dostane, ale z větší části s penězi za takto vykonanou práci ani nepočítá. To, že by navíc podepsal jakoukoli smlouvu nebo dohodu, téměř každého zaráží.

Zajímavé je, že spojení zkušební směna nebo práce na zkoušku v podstatě neexistují. Jedinou přijatelnou formu „zkoušky“, kterou zákoník práce připouští, je zkušební doba, jež musí být sjednána písemně nejpozději v den nástupu do zaměstnání.

Pokud tedy jako uchazeč přijmete pozvání na takzvanou zkušební směnu, nepodepíšete žádnou smlouvu nebo ujednání, dopouštíte se závažného přestupku a hrozí vám pokuta až 100 000 korun. Pokud jste navíc vedeni na úřadu práce, můžete přijít o veškeré dávky, které vám vyplácí. Zaměstnavatel se dopouští nelegálního zaměstnávání a hrozí mu pokuta až 10 000 000.

Říkáte si, že se za těch pár hodin nemůže nic stát? Jen v loňském roce bylo uskutečněno 36 101 kontrol zaměřených na odhalování nelegálního zaměstnávání. Zjištěno bylo 3 170 nelegálně pracujících osob a byly uděleny pokuty ve výši 141 milionů korun.

Je pravda, že můžete mít štěstí a kontrola nepřijde. Co když se ale uchazeči během zkušební směny něco stane nebo způsobí zaměstnavateli nějakou škodu? Bez jakékoli smlouvy nebo dohody adept v době úrazu nikde oficiálně a legálně nepracoval a zaměstnavatel nikoho v době vzniku škody nezaměstnával. Jak z toho ven? Řešení je celkem jednoduché. Stačí před každou takovou „zkouškou“ podepsat dohodu o provedení práce. Jde o krátký srozumitelný dokument, který v případě kontroly, úrazu nebo škody chrání obě strany. Z dohody o provedení práce se navíc neodvádí sociální a zdravotní pojištění, pokud měsíční příjem sjednaný na jejím základě nepřesáhne 10 000 Kč. Výše odměny se ale nijak nelimituje. To znamená, že nemá ani minimální, ani maximální hranici. Můžete ji uzavřít po dohodě třeba i na jednu korunu. Důležité je ji ale uzavřít. Ve spolupráci s Avenue Human Relations s.r.o. jsme pro vás připravili vzor tohoto dokumentu, který si můžete pod článkem stáhnout a kdykoli jej použít. „Na uzavření dohody by měly trvat obě strany. Věřte, že pět minut času, který věnujete jejímu vytisknutí, vyplnění a podepsání vám dokáže ušetřit nemalé problémy.“ říká Mgr. Alena Jungová z  Avenue Human Relations s.r.o.

Ke stažení:

Dohoda o provedení práce

 

 

 

 

Komentáře

Částečný profil uchazeče se zobrazí
až po přihlášení nebo registraci.


Zavřít okno