Není hvězda jako hvězda

| Články | Veronika

Letos na jaře bude nutné nechat si aktualizovat počet hvězdiček ve svém hotelu, penzionu či jiném ubytovacím zařízení. V platnost totiž vstoupí nová Oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení ČR (http://www.hotelstars.cz/oficialni-klasifikace-v-cr), podle které se udělují hvězdy kvality už od roku 2004 a pravidelně ji vytváří Asociace hotelů a restaurací České republiky (http://www.ahrcr.cz/). Tento systém nazvaný Hotelstars (http://www.hotelstars.cz/) je stále zcela dobrovolný.

Hotelová klasifikace má dohromady 270 hodnotících kritérií.

Hotelová klasifikace má dohromady 270 hodnotících kritérií. Při podávání žádosti nejen o plný počet certifikovaných hvězdiček musíte pečlivě vyplnit, zda máte skleněné skleničky na zubní kartáčky, máte na pokojích trezory, u dveří do hotelu vítá vaše hosty dveřník (ten je dokonce za 15 bodů), jste v hotelové restauraci schopni servírovat i dietní jídlo připravené odborníkem na nutriční hodnoty v potravě, zda máte v pokojích pratelný kobereček u postele a nabízíte různé druhy polštářů, či svým hostům na požádání přinesete šitíčko nebo jim jejich oděv zvelebíte v hotelovém krejčovství.

Získáte-li požadovaný počet bodů k žádanému počtu hvězd, nejdříve zaplatíte poplatek Asociaci ve výši od 2 tisíc do 20 tisíc. Výši poplatku určuje jednak počet pokojů ve vašem zařízení a fakt, zda žádáte o 5 hvězd či nikoliv. Když poplatek uhradíte, do měsíce se ve vašem hotelu zastaví vyškolení kontroléři, ti si namátkou vyberou několik pokojů, které si prohlédnou. Pokud bude stav pokojů odpovídat vámi vyplněné žádosti, obdržíte v krátké době potvrzení o počtu hvězd a znak, který můžete umístit na všechny propagační předměty vašeho ubytovacího zařízení.

K čemu všechny tyto byrokratické obstrukce, když si můžete počet hvězd udělit sami?

K čemu všechny tyto byrokratické obstrukce, když si můžete počet hvězd udělit sami? Ano, můžete si sami na vstupní dveře vlastního hotelu nalepit třeba 4 hvězdy a tvářit se, že šumí les. Žádný trest vás nečeká, jen se připravujete o důvěru potenciálních hostů a to i těch „bohatých“ ze zahraničí. Systém Hotelstars totiž hostům garantuje, že bydlení u vás je kvalitní a jejich spokojenost je na prvním místě.

Od roku 2010 je systém Hotelstars mezinárodním měřítkem a rozdíly mezi čtyřhvězdičkovým hotelem v Rakousku, v Dánsku či Česku se pomalinku stírají. A tak Maďar zvyklý na čtyřhvězdičkový hotel ve své domovině může věřit čtyřem hvězdám i v Česku, Švýcarsku, Litvě či Lotyšsku. Organizace Hotelstars Union má naní už 15 členských zemí: Německo, Rakousko, Švédsko, Česko, Maďarsko, Švýcarsko, Nizozemí, Lucembursko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Malta, Belgie, Řecko a Dánsko. O vstupu dalších zemí jako Itálie, Irsko, Island, Slovinsko a Polsko se jedná. Pokud však ve světě objevíte hotel i se sedmi hvězdami, jde spíše o reklamní sdělení než o garanci mezinárodní kvality.

Další výhodou je reklama, kterou členství v Hotelstars Union nabízí. Váš hotel či penzion zařadí do mezinárodního katalogu certifikovaných zařízení, který je aktualizován každý rok. Dále získáte možnost propagace na akcích pořádaných Asociací hotelů a restaurací ČR, prezentaci v odborných časopisech. Zapsání do různých on-line databází jako hotel.cz, firmy.cz. Přes webové stránky hotelstars.eu si potenciální hosté mohou rovnou rezervovat váš pokoj.

Aktualizace hvězdiček z roku 2015 je platná dva roky.

Komentáře

Částečný profil uchazeče se zobrazí
až po přihlášení nebo registraci.


Zavřít okno