Letošní bobule mají být menší, ale zato kvalitní

| Články | Simona Mrázková

Tak jako každý rok i letos už nyní příroda poskytuje indicie, co lze očekávat od podzimní sklizně hroznů a následné produkce vína. Většina vinohradů v Česku odkvetla již během prvního červnového týdne, a tak budou mít bobule delší čas na dozrání. Obecně se tak milovníci vína mohou těšit na kvalitní víno, ale také menší objem úrody.

tuscany-428041_1280

Začátek kvetení letos mohli vinaři pozorovat už od 21. května. Vinná réva tak bude mít velké množství času, aby postupně dozrála. Takový průběh rané fáze sezóny byl k vidění naposledy v roce 2000. Tehdy sklizeň začala již třetí týden v srpnu. Letos se ale navíc zmiňuje nedostatek srážek, průměrně jen 60 – 70 mm. Přesto, že je réva hluboce kořenící keř a krátkodobé sucho jí nemůže uškodit, málo vláhy během období nalévání bobulí, které právě probíhá, může zapříčinit menší objemy během sklizně. Menší výnos by však měla podle vinařů vynahradit lepší kvalita. „V některých polohách ale mohou určité odrůdy brzy ztratit kyselinu a přijít tak o svěžest. Takové hrozny je zapotřebí čas sklidit, a nebo dodatečně smíchat s jinými, u kterých se podařilo kyselinu zachovat,“ popisuje začínající malovinař Pavel Mat Nosek z Luže.

Nedostatek blahodárných srážek byl příčinou slabé úrody rovněž minulou vinařskou sezónu. Déšť, na který vinaři čekali, přišel dokonce až s vinobraním, tedy v nejméně vhodnou dobu. Réva se tak snažila nasát chybějící vláhu, hrozny popraskaly a šťáva se rozředila. Takové podmínky přivolávají choroby. „Kvůli teplu a nedostatku srážek může dojít ke zvýšení rizika infekce. To se dá řešit včasným postřikem. Důležitá je také vzdušnost kolem hroznů. Té dosáhneme včasným odlisťováním a redukcí násady. Réva se tak zbytečně nevyčerpává a úroda může uzrát dřív,“ vysvětluje Nosek. Za pravdu mu dává také Josef Svoboda, vinařský manažer skupiny BOHEMIA SEKT: „Nezvykle teplé počasí zavelelo k práci. Staráme se o opěrné konstrukce keřů, vylamování zálistků a čištění kmínků,“ shrnuje. Obecně se vinaři shodují na tom, že přes možná rizika letos zatím vše svědčí ve prospěch solidní úrody.

Sleduj Jobstime.cz také na Facebooku! 

Komentáře

Částečný profil uchazeče se zobrazí
až po přihlášení nebo registraci.


Zavřít okno