Espresso je jen začátek

| Články | Redakce Jobstime.cz

 

Zítra je Mezinárodní den kávy a u nás v redakci Jobstime.cz jsme zjistili, jak málo toho víme o kávě. O mezinárodní kávě. Rozhodně vás nechceme podceňovat, ale pokud máte také mezery, připravili jsme pro vás seznam devíti způsobů, jak se pije kafe ve světě.

1. Moka

Začneme zlehka a nepřesuneme se daleko. Italský inženýr Alfonso Bialetti přišel v roce 1933 s konvičkou, která až dodnes pomáhá přežít brzké ranní vstávání mnoha lidem. Je to příjemná alternativa k espressu, které si doma v šest ráno, rozespalí a rozcuchaní můžete jen těžko připravit.

Moka_crema1

2. Cafe con miel

Když máte chuť na cappuccino se skořicí, ale stydíte se si to objednat ve společnosti, kde jsou sirupy a sypátka proti dobrému vkusu, zachrání vás španělské Cafe con miel (ze španělského „miel“ = med). Je to shot espressa s napěněným horkým mlékem – jako u cappuccina – na kterém je nasypaná skořice a který má u dna vrstvu medu. Ve Španělsku se častokrát servíruje po večeři, jako malý desert.

thumb_600

3. Mazagran

O kousek dál v Portugalsku si můžete objednat Mazagran. Nápoj vznikl v Alžírsku, kde si francouzští vojáci míchali kávu se studenou vodou, protože měli málo mléka a kořalky. Portugalci tomu dodali ten pořádný glanc a začali kromě studené vody s ledem přidávat do kafe ještě citrón, nebo pomerančovou šťávu a rum.

Mazagran 1

4. Kaffeost

Švédský název pro Finský recept. Káva servírovaná s pár kostkami finského Leipäjuusto – speciálního finského sýra. Ano, kafe se sýrem. Pro ty méně odvážlivé je tu ještě možnost servírovat kostky sýra vedle kávy a opatrně přikusovat. Co je důležité: nezkoušejte to s eidamem. Zrovna nám v redakci došel poslední kousek Leipäjuusto a tak jsme si mysleli, že bude eidam stačit. Nestačil.

cheese-curd-kaffeost-scandinavia_worldwide-coffees

5. Cafe del Olla

Jak se připravuje kafe v Mexiku? Tradičně se podává v hliněných nádobách. Do kafe v hliněné nádobě se přidá horká voda, celý kousek skořice a piloncillo – něco na způsob kandovaného cukru, rošířeného v jižní Americe, Španělsku a také hojně použivané v Asii.

1328829392

Hledáte práci v gastru?

Přes 400 podniků u nás hledá denně talenty.

Najděte práci

Žijete gastrem?

Vytvořte si profil a buďte vidět v oboru!

Registrujte se

 

6. Yuanyang

V Hongkongu se naopak pije kafe rovnou i s čajem. Nápoj vhodný pro ty, kteří se nemohou rozhodnout. Abyste ale měli pravý Yuanyang, nemůžete si do kafe jenom tak hodit pytlík heřmánku. Ying Yong, jak se mu také občas říká, se pije se speciálním Hong Kong-style milk tea – takovým Hongkongským čajem s mlékem. Možná je to dokonce tak, že si nepřidáváte čaj do kafe, ale kafe do čaje. Kdo ví?

Tea+Coffee_Cham_-_Old_Town_Kopitiam_Mamak_AUD3

7. Ca phe sua da

Abychom byli přesní: Cà phê sữa đá. Vietnamský nápoj, který doslova znamená „ledová káva s mlékem“, je vlastně velice jednoduchý. Filtrovaná káva s horkou vodou a pár lžičkami kondenzovaného mléka. To celé na ledu. Při přípravě se nechává káva přefiltrovat do sklenice, kde už je kondenzované mléko s ledem.

Horká varianta se připravuje stejně, akorát bez ledu a říká se jí Ca phe sua nong. Tak si to nespleťte!

5887719_orig

8. Kaapi

Říká se mu také jednoduše South indian coffee, nebo Mylapore filter coffee. Pochází z jižní Indie, kde se pije pomalu na každém rohu. Jde o kávu, přefiltrovanou přes speciální kalíšek a následně smíchanou s napěněným a ohřátým mlékem.recipe-to-make-filter-kaapi-how-to.1024x1024

 

 

9. Cafe Touba

A skončili jsme v Senegalu. Zde přidávají do kávy cukr, hřebíček a hlavně etiopský pepř. Pepř se ale nesype do hotového kafe, jako když si člověk pepří polévku. Rozemele se společně s kávou a rozemletý prášek se zalije horkou vodou. Nápoj se jmenuje podle senegalského města Touba, odkud Cafe Touba pochází.

caf-touba

Tak co? Co si zítra na oslavu Mezinárodního dne kávy dáte? Jsme si jistí, že už nezůstanete jenom u nudného espressa s mlékem. Nebo jak říkají francouzi: Cafe au lait.

 

Text: Kristián Kopřivík

 

 

Komentáře

Částečný profil uchazeče se zobrazí
až po přihlášení nebo registraci.


Zavřít okno