Chci vědět, co leju: Whisky (4/4)

| Články | Redakce Jobstime.cz

V minulém dílu našeho velkého seriálu o alkoholu jsme se zaměřili na americkou whisky a whiskey z celého světa. V tomto posledním pátém dílu se zaměříme na značky. Jobstime.cz vám přináší menší přehled o značkách a jejich nejlepších produktech.

Whiskey

Irsko

Green-Spot

 

Green Spot 0,7l

Green Spot je nejdéle vyráběná třikrát destilovaná whiskey metodou continuously pot-still.Je to vynikající irská se sladkou chutí medu připomínající skotské single malts z oblasti Perthshire. Vyrábí se jenom limitované množství.

Cena:1100,-

 

Jameson

Kdo by tuto značku neznal, že? Ale věděli jste, že palírna whiskey založená Johnem Jamesonem r. 1780 byla o 40 let později druhým největším výrobcem whiskey v Irsku? Začátkem 20. století ale zasadily palírně (stejně jako celému irskému whiskařskému průmyslu) ránu dvě události – vyhlášení prohibice v USA a osamostatnění Irska, které omezilo vývoz do zemí britského impéria. Jameson byl jednou ze čtyř palíren, které tuto krizi přežily a r. 1966 se spojily za vzniku Irish Distillers Group. V r. 1975 se výroba whiskey přesunula z původní Jamesonovy palírny v Dublinu do nové palírny Midleton v Corku na jihu Irska.

image_3906170_fullJohn Jameson 18 yo

John Jameson 18 let patří mezi nejprodávanější irské whiskey na světě. Složky této luxusní irské míchané whiskey jsou minimálně 18 let staré.

Vyniká jemnou a komplexní chutí. Má bohatou medovou příchuť a sladký, velmi jemný sladový charakter. Jde o jednu z nejlepších irských whiskey.

Cena: 2000,-

 

Tullamore

Daniel E. Williams byl výjimečný muž. Své první dny v palírně přehazoval lopatou sladový ječmen a spával v seníku. Velmi rychle se ale vypracoval. V roce 1873 se stal ředitelem palírny a následně jejím vlastníkem.

Za dobu vedení palírny se mu podařilo z dobré whiskey udělat skvělou. Brzy potom co dosáhl nejvyšší kvality začal s hrdostí na každé lahvi z palírny Tullamore používat své iniciály D.E.W.

Když mluvíme o Tullamore D.E.W., je těžké vyhnout se číslu 3. Tři přírodní přísady, tři druhy obilí, trojitá destilace a blend tří druhů irské whiskey – pot still (kotlíkové), malt (sladové) a grain (obilné).

irish_tul15-1

 

Tullamore Single Malt 10 y.o

10-letá single malt verze proslulé irské značky. Jedná se o lehce parfémovanou jemnou lehce dřevitou whisky s chutí po ořechové skořápce.
Cena: 900,-

 

 

 

 

Bushmills

Palírna Bushmill’s se chlubí titulem nejstarší palírna whiskey na světě na základě 7-leté licence, kterou jí udělil král James (Jakub) I. v r. 1608. Řádně registrována byla až v r. 1784. Během 19. století byla nesmírně populární v USA. Na rozdíl od jiných palíren, které byly po vyhlášení prohibice v USA nuceny zavřít,Bushmill’s přežila a po znovuotevření obchodu se vrátila na vrchol popularity. Palírna vyrábí míchanou whisky Bushmill’s Original a sladové whisky Bushmill’s Single Malt ve věku 10, 16 a 21let. Specialitou je pak Black Bush – míchaná whisky, vyráběná převážně ze sladových whisky.

bushmills-16-yo-single-malt-irish-whiskey-40-07l

 

Bushmills Single Malt 16 y.o

Jednosladová whisky zrající nejméně 16 let v sudech po sherry nebo bourbonu a dozrávající několik měsíců v sudech po portském.

Cena: 1100,-

 

 

Skotsko

Johnnie Walker

Johnnie Walker je nejrozšířenější značka skotské whisky na světě. Prodává se ve více než 200 zemích a ročně se prodá přes 150 000 000 lahví. 
John Walker začal v 20. letech 19. st. jako malý obchodník a míchač whisky (blender). Rodinné jméno proslavil jeho syn Alexandr, který v r. 1867 uvedl na trh míchanou whisky Walker’s Old Highland Whisky (dnes Black Label). Jeho synové George a Alexandr II. rozšířili nabídku a zavedli barevné označení (výjimkou je JW Swing z r. 1932, pojmenovaná podle lahve se zaobleným dnem a tudíž náchylné ke kolébání. Ostatní typy jsou stáčeny do hranatých lahví, typických pro značku JW.) V r. 1893 koupila společnost J. Walker & Sons palírnu Cardhu, která je také označována jako ‚domov Johnnieho Walkera‘. Whisky Cardhu je dodnes základem pro JW Black Label. V r. 1909 byla v rámci reklamní kampaně poprvé použita postava kráčejícího muže (na etiketě poprvé 1937), jehož podoba doznala do dnešní doby několik změn.

John Walker & Sons vytvořili i speciální whisky pro královnu Alžbětu k oslavě jubilejních 60 let vlády a to John Walker & Sons Diamond Jubilee Scotch Whiskey, jejiž cena byla 4 milióny korun.

IDShot_540x540

Johnnie Walker Black

Nejprodávanější whisky na světě v de luxe kategorii. Vyrábí se z cca 40 whisky (např. Cardhu, Talisker, Caol Ila) zrajících nejméně 12 let.

Cena: 600,-

 

 

Chivas

V r. 1801 si v Aberdeenu založil obchod William Edwards, který později přijal za partnera Jamese Chivase. Po Edwardsově odchodu se partnerem stal jeho bratr John. Z původního hokynářství se bratři Chivasové specializovali na prodej vína a destilátů a v r. 1843 se stali dodavateli pro královský dvůr v blízkém Balmoralu. Tak se zrodila sláva značky Chivas Regal. V r. 1950 koupila společnost Chivas Brothers palírnu Strathisla, jejíž whisky je klíčová pro chuť Chivas Regal. Společnost vlastní i další palírny (Aberlour, Glenlivet, Glen Grant, Longmorn), sama je však vlastněna koncernem Seagram. 
Chivas Regal obsahuje asi 40% sladových whisky, z toho 4% tvoří Strathisla.

V r. 1953 vznikla na počest korunovace královny Alžběty II. luxusní 21-letá whisky Royal Salute. Další specialitou je 17-letá Chivas Revolve v netypické lahvi, jejíž tvar původně vznikl omylem.

Chivas Royal Salute-500x500Chivas Royal Salute

Aroma je vyzrálé a komplexní (sladké ovoce, suché trávové tóny, santalové dřevo, bourbon, sušenky, s vodou náznak hub, skořice, vanilka, jablka a sultánky)
Chuť jehedvábně hebká, bohatá, elegantní s obrovským rozsahem příchutí a lehkou ořechovostí, která vyvažuje měkké ovoce.

Cena: 3000,-

 

Glendronach

Palírna Glendronach byla založena Jamesem Allardicem v r. 1826, v r. 1837 vyhořela a vzápětí byla prodána, aby v následujících sto letech prošla bouřlivým vývojem a rukama několika majitelů. V roce 2005 stala součástí skupiny Pernod Ricard a v červenci 2008 přešla do rukou skupiny Billyho Walkera a BenRiach Distillers, kteří navázali a rozvinuli to nejlepší, co značku a palírnu Glendronach (nyní GlenDronach) činilo proslulou – sladovou whisky zrající v sudech po sherry, kde patří k absolutní špičce. Jim Murray ve svém vydání Whisky Bible z roku 2012 označil palírnu GlenDronach za největší objev 2011.

GlenDronach 24yo 1990 PX Sherry Puncheon 1162 Single Cask Batch 11-400x400

Glendronach 24 y.o. (1990)

Limitovaná jednosudová edice 670 lahví, dest. 1990/lahv. 2014, finišováno v sudu po sherry Pedro Ximenez.

Cena: 4000,-

 

 

Hledáte práci v gastru?

Přes 400 podniků u nás hledá denně talenty.

Najděte práci

Žijete gastrem?

Vytvořte si profil a buďte vidět v oboru!

Registrujte se

 

USA

Jack Daniel´s

Jack Daniel’s Tennessee whiskey je vyráběna v Lynchbourgu (jak jinak než v Tennessee). Přestože etiketa hlásá, že Lynchbourg má 361 obyvateli, v současnosti jich má již více než 5000. Za datum založení palírny se pokládá rok 1866, kdy ji Jack Daniel (plným jménem Jasper Newton Daniel) nechal registrovat. On sám ji nevybudoval, ale koupil v r. 1863 od Dana Calla. V té době Jack pro Calla již několik let pracoval a údajně mu bylo teprve 13 let. (Přesný rok narození Jacka Daniela není znám, protože požár zničil matriku.) 
Tennessee whiskey se podobá bourbonu. Hlavním rozdílem je filtrace destilátu přes javorové uhlí před plněním do sudů, které zlepšuje jeho chuť.

811e0fCS6cL._SL1500_

 

Jack Daniels Silver Select

Jack Daniel’s Silver Select je výběrová whisky z jednoho sudu (single barrel), a proto se jednotlivá plnění mohou od sebe chuťově lišit.

Cena: 1330,-

 

 

 

Jim Beam

Nejklasičtější z bourbonů, vyráběný podle stejné receptury již více než 200 let. 
Jacob Beam založil rodinnou palírnu v r. 1795. Jméno značky Jim Beam zavedl jeho pravnuk James Beam, který ve svých sedmdesáti letech obnovil po skončení prohibice (r. 1934) rodinný podnik a postavil novou palírnu v Clermontu. Dnes podnik řídí Frederik Booker Noe, potomek sedmé generace zakladatele palírny. Kromě značky Jim Beam vyrábí společnost Jim Beam Brands i prémiové bourbony jiných jmen: Basil Hayden, Baker’s, Booker’s, Knob Creek.

jim-beam-signature-12-pdd+2p

Jim Beam Signature Craft 0,7l

12ti letý ručně řemeslně tvořený bourbon se vyrábí z těch nejlepších ingrediencí dostupných v pálírně James B. Beam Distiling Co. a nese tóny karamelu, vanilky a dubu.

Cena: 1000,-

 

 

Jim Beam i Jack Daniel´s rozšířili svoje řady o ochucené whisky. A tak dnes můžete zakoupit Jim Beam Honey nebo Apple a stejně tak i Jack Daniel´s. Ten naposled rozšířil svou řadu o tzv. Jack Daniel´s Fire, který se podává namražený. Za zkoušku to určitě stojí, ale u whisky snad nejvíce platí, že KLASIKA je KLASIKA.

 

Japonsko

japan_tak1Nikka Taketsuru 21 yo 0,7l

Nikka Taketsuru 21 YO získala ocenění nejlepší neskotské blended malt whisky při udílení World Whiskies Awards 2007 a podle Whisky Magazine je dokonce nejlepší whisky na světě. Plná a šťavnatá. Tento single malt si získá srdce každého milovníka whisky od úplných nováčků po experty.

Cena: 6600,-

 

 

 

yamazaki-12-yo-1306906995Yamazaki 12 yo 0,7l

Suntory Yamazaki zraje v sudech ze tří druhů dřeva: amerického, španělského a japonského dubu. Touto netradiční kombinací získává Whisky Yamazaki své ojedinělé vlastnosti. Vůně je lehká, jemně sladká vůně spolu spojuje med,  třešeň a sušenou švestku, tóny vanilky, špetku koření a dokonce i nepatrné množství kokosu nebo medové aroma.Zakončení je trvale ovocné s dřevitým charakterem.

Cena: 3800,-.

 

Indie 

amrut-indian-single-malt-whisky-0-7-l-46-indie-0.jpg.bigAmrut Single Malt 0,7l

Podle indické mytologie se jménem Amrut nazývá nektar bohů, který je také nápojem nesmrtelnosti. Tato whisky je vyrobena z vybraného indického ječmene pěstovaného v Himalájích, ošetřovaného tradičními zemědělskými postupy. Whisky zraje v dubových sudech v Bangalore – zahradním městě – v Indii. Má lákavou vůni obilí a citrusů doplněnou o lehčí tóny sladu, javorového sirupu a medu. Chuť se otevírá s chutí dubu, vanilky a hořké čokolády. Následuje medové obilí a špetka mandarinky, která vytrvá do suchého závěru.

Cena je 1350,- za lahev. 

 

Česká republika

Hammerhead

hammer-head-23-year-oldHammerhead 23 yo 0,7l

Hammer Head je česká single malt whisky s barvitou historií. V roce 1989, Palírna Prádlo v Západních Čechách, která po mnoho let vyráběla vysoce kvalitní destiláty, instalovala za velkého úsilí tradiční lité kladivo. Mlýn, jehož historie sahá až do roku 1928, je přesně ten samý typ, jaký můžeme nalézt i ve Skotsku, umožnil zahájení výroby whisky typu single malt. Pro výrobu whisky se používá výhradně český ječmen a křišťálově čistá voda z oblasti Čech a dubové sudy jsou vyráběny výhradně z českého dubového dřeva. Když ve stejném roce došlo k pádu berlínské zdi, na tuto whisky se zapomnělo, a tak zůstala ležet zapomenuta pod dobu 20 let ve sklepě v těchto jedinečných sudech až do nedávné doby, kdy byla znovuobjevena. Aby byla oceněna těžká práce s tímto spojená, SSG pojmenovala tuto whisky po přezdívce starého mlýna, který je ve výrobě Hammer Head single malt whisky tak výkonný.

Cena: 1500,-.

 

Gold Cock

5a41607bc03b08260e2267700fec9ab4--mmf250x250

 

Gold Cock Single Malt Whisky 1992

Druhá česká whisky je jednosladový Gold Cock. Zrála od roku 1992 a má 49,2% alkoholu. Zraje v českých dubových sudech a je pálena stejnými technikami, jako zahraniční whisky.

 

 

 

V dalším díle vám na Jobstime představíme vodku! Určitě si to nenechte ujít!

Děkujeme Martinu Kavkovi z Whiskeria baru za odborný dohled při přípravě článků o Whisky.

 

Text: Lucie Janečková

Komentáře

Částečný profil uchazeče se zobrazí
až po přihlášení nebo registraci.


Zavřít okno