Chci vědět, co leju: Vodka (2/3)

| Články | Redakce Jobstime.cz

V minulém díle našeho seriálu Chci vědět, co leju jsme se zaměřili na vodku. Řekli jsme si o její historii a původu. Dozvěděli jsme se, která vodka zvítězila v soutěži o nejlepší vodku na světě i jak jsme na tom s výrobou vodky my – Češi. V dnešním díle vám Jobstime.cz řekne jak využít vodku v kuchyni, které jídlo se k ní nejvíce hodí a v neposlední řadě i jak se konzumuje.

shot-of-vodka-1

Vodka v kuchyni

Jsme zvyklí vodku míchat s různými nealkoholickými nápoji. Ať už mluvíme o džusech, které potlačí ostrou chuť a zároveň znásobí její účinek, nebo míchaní s energetickými nápoji – které moc nedoporučují lékaři.

Jenomže vodka se dá využít i v kuchyni. Vodka totiž umožňuje při změně pokrmů smýt tuk a odstranit předchozí chuť jídla z úst, osvěžuje a potlačuje pocit nasycenosti. Velice dobře se dá nakombinovat s jídlem. Už jste jí zkusili třeba se slaninou, šunkou nebo tlačenkou? K vodce se velice dobře hodí i kvalitní, slanější ryby. A jaká je nejlepší zelenina k vodce? Osolená okurka. Ano, je to tak.

Vodku, stejně jako jiný alkohol, můžete využít při vaření. Například při flambování, marinování anebo podlévání. Důležité je použít čistou neochucenou a hlavně kvalitní vodku.

Konzumace vodky

Odborníci doporučují pít vodku chlazenou, nikoliv zmraženou. A důvod? Můžete si tím zadělat na pořádné žaludeční vředy a navíc tím úplně utlumíte chuť samotné vodky. Ideální je vychlazení vodky lehce nad bod mrazu.

Pití vodky rozhodně není spojené s žádným správným způsobem. Každý by měl pít vodku, tak jak jemu osobně nejvíc chutná. Chcete jí ředit džusem? Můžete. Chcete jí smíchat s energetickým nápojem? Můžete. Chcete jí pít s kostkami ledu? Klidně. A sklenička? Ani ta zde nehraje roli. Zde rozhodně neplatí taková pravidla, která byste měli dodržovat například u whisky či koňaku.  Jediné co byste měli dodržovat je její teplota. Správně vychlazená vodka by měla mít maximálně sedm stupňů Celsia.

Hledáte práci v gastru?

Přes 400 podniků u nás hledá denně talenty.

Najděte práci

Žijete gastrem?

Vytvořte si profil a buďte vidět v oboru!

Registrujte se

 

Zajímavosti

V příštím díle se podíváme na nejzajímavější koktejly s vodkou.

 

Text: Lucie Janečková

Komentáře

Částečný profil uchazeče se zobrazí
až po přihlášení nebo registraci.


Zavřít okno